Warning: Use of undefined constant PHP_SELF - assumed 'PHP_SELF' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /source/structure.php on line 28
Akademia Kierowania Zdrowiem
 
 
 

Ciekawostki

Suplementy

Suplementy diety

"Chociaż w większości wypadków wystarczają substancje odżywcze ze zrównoważonej diety, wielu ludzi wybiera suplementy. Przyjmowanie wysokich dawek przez długi czas może być szkodliwe" - zauważa przewodniczący Food Standards Agency, sir John Krebs. Ostrożnie z suplementami diety. Zamiast pomagać, mogą szkodzić. Preparaty z witaminą C znacznie zmniejszają skuteczność działania niektórych leków - dowodzą amerykańscy naukowcy. Najnowsze badania nad efektami przyjmowania witaminy C prowadzili specjaliści z Memorial SloanKettering Cancer Center w Nowym Jorku. Wyniki są zaskakujące. Witamina C zmniejsza skuteczność działania leków stosowanych w onkologii. Witamina C jest tym, czego wszyscy potrzebujemy w pożywieniu. Po to, żeby na przykład nie mieć szkorbutu – tłumaczy dr Heaney. – Ale nie polecam przyjmowania zawierających ją suplementów diety pacjentom, którzy jednocześnie poddawani są chemioterapii.  Witamina C, wapń i żelazo mogą być szkodliwe w dużych dawkach nawet przyjmowane przez krótki czas, chociaż objawy ustępują po ich odstawieniu. Witamina C w dużych dawkach nie jest toksyczna. Sprzyja natomiast tworzeniu się kamieni w nerkach. Dzienna dawka przekraczająca 1000 miligramów witaminy C, 1500 miligramów wapnia lub 17 miligramów żelaza może spowodować u niektórych osób ból brzucha i biegunkę. Nie należy przekraczać dawki 10 miligramów witaminy B6, jeśli nie ma wskazań lekarskich. Kwas nikotynowy, cynk i fosfor także nietrudno przedawkować przyjmując ich za dużo w zbyt długim czasie. Wyniki badań nie świadczą jednak wcale o tym, że musimy sięgać po tabletki multiwitaminy. Pierwszym i najważniejszym sposobem wyrównania deficytu powinny być zmiany w diecie. Jeśli nasz jadłospis jest bogaty (wcale nie oznacza to dużych porcji, raczej większe zróżnicowanie produktów), prawdopodobieństwo powstania niedoboru witamin jest niewielkie.

Pamiętaj, że: 
  • Przyjmowanie preparatów witaminowych powinien zalecić lekarz  Nie wolno zażywać ich pod wpływem reklam, na zasadzie "wezmę witaminę E, będę mieć piękną skórę" albo "codzienna megadawka witaminy C uchroni mnie przed przeziębieniem". 
  • Witaminy mogą zaszkodzić, jeśli zażywamy je bez umiaru  Zasada ta dotyczy zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą kumulować się w organizmie i wpływać negatywnie na pracę niektórych narządów. Ale także nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie, wydalanych z moczem nie jest wskazany, np. przedawkowanie witaminy C może przyczynić się do po-wstawania kamieni w układzie moczowym. 
  • Dobierz dawkę do indywidualnych potrzeb  Inne zapotrzebowanie na witaminy ma osoba starsza, chora, inne - niemowlę (np. karmione piersią musi otrzymywać dodatkowo witaminę D), osoba intensywnie uprawiająca sport, kobieta w ciąży itp. Pamiętaj, aby po zużyciu dwóch opakowań preparatu witaminowego zrobić kilka tygodni przerwy (o ile lekarz nie zaleci innego postępowania). 
  • Należy przestrzegać stałej pory przyjmowania witamin  Najlepiej zażywać preparaty w czasie posiłku. Jest to szczególnie wskazane w przypadku witaminy C, której obecność poprawia wchłanianie żelaza. 
  • Poznaj naturalne źródła witamin.

Zastosuj tę wiedzę w praktyce, komponując swój jadłospis tak, by były w nim wszystkie niezbędne dla zdrowia witaminy. Zdrowy człowiek odnosi większe korzyści ze zjedzenia owocu kiwi, niż połknięcia tabletki z witaminą C. Jak napisała Pani Agnieszka Grzelak z Polska Times.

Preparaty dla kulturystów charakteryzują się bardzo wysoką zawartością poszczególnych składników, często przekraczającą kilka lub kilkanaście razy dawkę zalecaną (RDA).  Sportowcy siłowi potrzebują rzecz jasna więcej niż szachiści, bo wraz z potem i spalanymi kaloriami tracą te cenne elementy.  Pytanie jest takie: czy naprawdę człowiekowi chodzącemu na siłownię powiedzmy 3 razy w tygodniu przyda się np. słynny Animal Pack i jak on na niego zareaguje. 

Czym grozi ("może, nie musi!") przedawkowanie poszczególnych składników: 
  • Niacyna: chwilowe swędzenie, ból głowy, wrzody itp. Można zredukować biorąc na pełny żołądek. 
  • Witamina A: cierpią mózg, wątroba, kości, włosy. Może wywołać bezsenność. 
  • C: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, kamienie w nerach, potęguje absorpcję żelaza 
  • D: zaburzenia przemiany wapnia (jest go wtedy za dużo we krwi i podnosi ciśnienie, co z kolei działa źle na mózg i nerki) 
  • E: Zwiększa ryzyko krwotoku.
  • Wapń: kamienie, zatory, niewydolność nerek, zaparcie, kołatanie serca, REDUKCJA absorpcji żelaza i cynku. 
  • Miedź: najważniejsze to niszczenie czerwonych krwinek: anemia.
  • Żelazo: podwyższa ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka. 
  • Magnez: efekty uboczne są rzadkie, ale ryzyko większe jest u osób z niedoczynnością nerek, może osłabiać mięśnie! 
  • Mangan: objawy podobne jak w chorobie Parkinsona, alkoholicy mogą nie móc poprawnie go wydalać, może wywołać niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) u diabetyków.
  • Cynk: źle wpływa na metabolizm żelaza i miedzi. 

Copyright Laskomex © 1999-2008