Warning: Use of undefined constant PHP_SELF - assumed 'PHP_SELF' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /source/structure.php on line 28
Akademia Kierowania Zdrowiem- zdrowie

Zdrowie

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia "zdrowie" to nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu".

Zdrowie to również zdolność i umiejętność pełnienia ról społecznych oraz adaptacji do zmian środowiska. Zdrowie jest jednym z podstawowych praw człowieka.

Jest ono:
  • wartością, dzięki której ludzie mogą realizować swoje aspiracje,
  • zasobem (bogactwem) dla społeczeństwa, gwarantującym jego rozwój społeczny i ekonomiczny,
  • środkiem do osiągnięcia lepszej jakości życia.

Natomiast zdrowie psychiczne to zdolność człowieka do rozwoju w kierunku coraz wyższych uczuć i wartości oraz realizacji twórczych możliwości, czyli kształtowania siebie na coraz wyższym poziomie i szerszych płaszczyznach (intelektualnej, emocjonalnej, moralnej itp.).

zdrowie interpretuje się jako:
  • brak zaburzeń psychicznych;
  • integracja, zespolenie i organizacja struktur oraz funkcji psychicznych;
  • rozwój w kierunku coraz wyższej rzeczywistości, a więc rozwój hierarchiczny;
  • stan równowagi psychicznej (homeostaza);
  • zdolność do działań produktywnych i efektywnych;
  • sprawnej współpracy podstawowych funkcji psychicznych;
  • zdolność współżycia z otoczeniem i do przekształcania tego otoczenia;
  • zdolność przystosowania się do zmieniających się warunków życia;

Według K. Dąbrowskiego zdrowie psychiczne oznacza "zdolność do rozwoju w kierunku wszechstronnego rozumienia, przeżywania, odkrywania i tworzenia coraz wyższej hierarchii rzeczywistości i wartości, aż do konkretnego ideału indywidualnego i społecznego", lub uściślając: "zdolność do wielopłaszczyznowego i wielopoziomowego rozwoju psychicznego". Zdolność ta obejmuje wszystkie zasadnicze funkcje człowieka: intelektualne, dążeniowe, uczuciowe, intuicyjne i inne, a także wartości moralne, etyczne i społeczne.

Potocznie zdrowie rozumiane jest jako stan braku choroby, ale to podejście już dawno zostało uznane za niewystarczające. Podjęto wiele prób określenia czym jest zdrowie, jak do niego dążyć i jak je utrzymać. Część badaczy ujmuje zdrowie jako stan równowagi pomiędzy człowiekiem a otoczeniem oraz odpowiadającą jej równowagę wewnętrzną (Hipokrates), inne traktują je jako zespół pozytywnych cech, pozwalających na wykorzystanie wszelkich możliwości twórczych oraz osiągnięcie siły i szczęścia (Dubos).

Najnowsze definicje, nawiązujące do podejścia społeczno - ekologicznego, traktują zdrowie jako poddającą się zmianom zdolność człowieka zarówno do osiągania szczytu własnych możliwości fizycznych, psychicznych i społecznych, jak i do pozytywnego reagowania na wyzwania środowiska. Podobnie psychologia zdrowia i choroby podkreśla, że zdrowie nie jest stanem, lecz procesem. Jest aktywnym poszukiwaniem i utrzymywaniem równowagi psychofizycznej, rozumianej jako pełnia sił witalnych i obronnych organizmu oraz efektywnym radzeniem sobie z wymaganiami codziennego życia. Podsumowując można powiedzieć, że zachowania zdrowotne to takie, które pomagają nam osiągnąć i utrzymać równowagę psychofizyczną.